PM3-PRDW12.0
Manufacturer
Califia Lighting (Bivar)
VIGOR # :
Description
PNL MNT RED 20MA W/WIRE: 12"
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
PM3-PRDW12.0 PDF
Type Description
Series:PM3
Package:Bag
Part Status:Active
Type:LED
Lamp Color:Red
Lens Color:White
Lens Transparency:Diffused
Ratings:AC/DC
Voltage:8V ~ 48V
Current:20mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.19" (4.83mm)
Lens Size:5.90mm Dia
Lens Style:Round with Flat Top
Millicandela Rating:40mcd
Wavelength - Peak:645nm
Viewing Angle:120°
Termination Style:Wire Leads - 12" (304.80mm)