1090D5-28V
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
VIGOR # :
Description
LAMP GREEN 28V PC MNT
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
1090D5-28V PDF
Type Description
Series:1090D
Package:Bulk
Part Status:Not For New Designs
Type:Incandescent
Lamp Color:Green
Lens Color:-
Lens Transparency:-
Ratings:-
Voltage:28V
Current:-
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.50" (12.70mm)
Lens Size:-
Lens Style:Round with Domed Top
Millicandela Rating:-
Wavelength - Peak:-
Viewing Angle:-
Termination Style:Wire Leads - 4.6" (116.84mm)