44-NKR12H-CRO
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
VIGOR # :
Description
PMI .250" LED 12V TAB CLEAR RED
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
44-NKR12H-CRO PDF
Type Description
Series:40
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:LED
Lamp Color:Red
Lens Color:Red
Lens Transparency:Clear
Ratings:DC
Voltage:12V
Current:20mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.25" (6.35mm)
Lens Size:8.50mm Dia
Lens Style:Round with Flat Top
Millicandela Rating:3600mcd
Wavelength - Peak:634nm
Viewing Angle:15°
Termination Style:PC Pin
Ingress Protection:-
Features:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
PM5-A7R28V
PM5-A7R28V
PANEL MOUNT ASSEM 8.1MM RED
5591101001F
5591101001F
LED PANEL RED DIFF 1.8V SNAP-IN
M08R-03Y
M08R-03Y
LED 8MM ROUND 3VDC YELLOW
44-NKR12H-CRO
44-NKR12H-CRO
LENS CLEAR PRESS FIT 1=500PCS
EM-6027
EM-6027
MIC COND ANALOG OMNI -43DB 6MM D