FL1P-10QW-1-G110V
Manufacturer
Mallory Sonalert Products
VIGOR # :
Description
LED GRN 10MM SNAP 110VAC/DC UL S
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
FL1P-10QW-1-G110V PDF
Type Description
Series:FL1P
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:LED
Lamp Color:Green
Lens Color:Green
Lens Transparency:-
Ratings:AC/DC
Voltage:110V
Current:20mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.39" (10.00mm)
Lens Size:11.50mm Dia
Lens Style:Round with Domed Top
Millicandela Rating:8000 ~ 10000mcd
Wavelength - Peak:-
Viewing Angle:60°
Termination Style:Wire Leads - 7.3" (185.42mm)