Q14P5CXXHG12E
Manufacturer
APEM Inc.
VIGOR # :
Description
LED INDICATOR 14MM PROMINENT CHR
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
Q14P5CXXHG12E PDF
Type Description
Series:Q14
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:LED
Lamp Color:Green
Lens Color:Green
Lens Transparency:Diffused
Ratings:DC
Voltage:12V
Current:20mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.55" (14.00mm)
Lens Size:-
Lens Style:Round with Domed Top
Millicandela Rating:2200mcd
Wavelength - Peak:-
Viewing Angle:-
Termination Style:Wire Leads - 7.87" (200.00mm)