44W-NKR28H-CRO
Description
PMI .250" LED 28V WIRE CLEAR RED
DataSheet
44W-NKR28H-CRO PDF
Type:LED
Lamp Color:Red
Lens Color:Red
Lens Transparency:Clear
Ratings:DC
Voltage:28V
Current:16.5mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.25" (6.35mm)
Lens Size:8.50mm Dia
Lens Style:Round with Flat Top
Millicandela Rating:3600mcd
Wavelength - Peak:634nm
Viewing Angle:15°
Termination Style:Wire Leads - 6" (152.40mm)