
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 559 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | LED |
| Lamp Color: | Green |
| Lens Color: | Yellow |
| Lens Transparency: | Diffused |
| Ratings: | Vf (Typ), If (Max) |
| Voltage: | 1.8V |
| Current: | 7mA |
| Panel Cutout Shape: | Round |
| Panel Cutout Dimensions: | 0.25" (6.35mm) |
| Lens Size: | 5mm, T-1 3/4 |
| Lens Style: | Round with Domed Top |
| Millicandela Rating: | 1.8mcd |
| Wavelength - Peak: | 565nm |
| Viewing Angle: | 50° |
| Termination Style: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 800 |
Current price of 5591301801F is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
PMI LED .290" FLUSH
LED PANEL INDICATOR AMB 5V
PMI .250" LED 2V WIRE DIFF AMBER
CAP CER 300PF 25V NP0 0805
CAP CER 1UF 4V X7S 0508
LED PANEL GRN DIFF SNAP-IN
IC MCU 8BIT 16KB MROM 80PQFP