MPC3YTW12.0
Manufacturer
Califia Lighting (Bivar)
VIGOR # :
Description
LED PANEL INDICATOR YLW 2V
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
MPC3YTW12.0 PDF
Type Description
Series:MPC3
Package:Bag
Part Status:Active
Type:LED
Lamp Color:Yellow
Lens Color:Yellow
Lens Transparency:Clear
Ratings:Vf (Typ), If (Max)
Voltage:2V
Current:30mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.24" (6.10mm)
Lens Size:3mm, T-1
Lens Style:Round with Domed Top
Millicandela Rating:40mcd
Wavelength - Peak:590nm
Viewing Angle:20°
Termination Style:Wire Leads - 12" (304.80mm)