
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 90 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | LED |
| Lamp Color: | Green |
| Lens Color: | Amber |
| Lens Transparency: | Clear |
| Ratings: | Vf (Typ), If (Max) |
| Voltage: | 24V |
| Current: | 17mA |
| Panel Cutout Shape: | Round |
| Panel Cutout Dimensions: | 0.29" (7.37mm) |
| Lens Size: | 8.50mm Dia |
| Lens Style: | Round with Domed Top |
| Millicandela Rating: | 4.7mcd |
| Wavelength - Peak: | 569nm |
| Viewing Angle: | 60° |
| Termination Style: | PC Pin |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 25 |
Current price of 96-BG24H-CAO is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
PILOT LIGHT 12V LED RECTANG WHT
PILOT LIGHT 22MM INTEGRAL LED AM
PMI .250" LED 120V TAB DIFF AMBE
COMPACT SINGLE PH SNGL STAGE PWR
DEMO BOARD FOR LIS331DLH
IC MIXER 6-26GHZ DUAL 12QFN
PMI .290" 24V HI-DOME GREEN