
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MPC3 |
| Package: | Bag |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | LED |
| Lamp Color: | Green |
| Lens Color: | Green |
| Lens Transparency: | Clear |
| Ratings: | Vf (Typ), If (Max) |
| Voltage: | 2.2V |
| Current: | 30mA |
| Panel Cutout Shape: | Round |
| Panel Cutout Dimensions: | 0.24" (6.10mm) |
| Lens Size: | 3mm, T-1 |
| Lens Style: | Round with Domed Top |
| Millicandela Rating: | 10mcd |
| Wavelength - Peak: | 555nm |
| Viewing Angle: | 20° |
| Termination Style: | Wire Leads - 12" (304.80mm) |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of MPC3PGTW12.0 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
PMI .250" LED 28V WIRE DIFF RED
PMI .250" LED 48V TAB CLEAR AMBE
LED REFLECTOR INTERNAL 3MM YELLW
RES 47.5 OHM 1W 1% WW AXIAL
CAP CER 0.022UF 100V BX 1808
RES 2.49M OHM 0.1% 1/2W 2512
LED PANEL INDICATOR GRN 2.2V