31W-NWG120-CGO
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
VIGOR # :
Description
PMI .190" 120VAC HI-HAT WIRE GRE
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
31W-NWG120-CGO PDF
Type Description
Series:30
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:LED
Lamp Color:Green
Lens Color:Green
Lens Transparency:Clear
Ratings:AC
Voltage:120V
Current:3.5mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.19" (4.83mm)
Lens Size:5.20mm Dia
Lens Style:Round with Flat Top
Millicandela Rating:2000mcd
Wavelength - Peak:520nm
Viewing Angle:45°
Termination Style:Wire Leads - 6" (152.40mm)