RT025AS1000KB
Manufacturer
Vishay / Sfernice
VIGOR # :
Description
POT 100 OHM 25W WIREWOUND LINEAR
Catalog
Rotary Potentiometers, Rheostats
DataSheet
RT025AS1000KB PDF
Type Description
Series:RT25
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance (Ohms):100
Tolerance:±10%
Power (Watts):25W
Built in Switch:None
Number of Turns:1
Taper:Linear
Number of Gangs:1
Adjustment Type:User Defined
Temperature Coefficient:-
Rotation:300°
Resistive Material:Wirewound
Termination Style:Solder Lug
Actuator Type:Round
Actuator Length:0.866" (22.00mm)
Actuator Diameter:0.236" (6.00mm)