PTV112-3412A-B503
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
POT 50K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Catalog
Rotary Potentiometers, Rheostats
DataSheet
PTV112-3412A-B503 PDF
Type Description
Series:PTV
Package:Tray
Part Status:Active
Resistance (Ohms):50k
Tolerance:±20%
Power (Watts):0.05W, 1/20W
Built in Switch:None
Number of Turns:1
Taper:Linear
Number of Gangs:2
Adjustment Type:Top Adjustment
Temperature Coefficient:-
Rotation:300°
Resistive Material:Carbon
Termination Style:PC Pins, Board Locks
Actuator Type:Flatted
Actuator Length:0.492" (12.50mm)
Actuator Diameter:0.236" (6.00mm)