P0925N-FC15AR10K
Manufacturer
TT Electronics / BI Technologies
VIGOR # :
Description
POTENTIOMETER
Catalog
Rotary Potentiometers, Rheostats
DataSheet
P0925N-FC15AR10K PDF
Type Description
Series:P09x
Package:Tray
Part Status:Active
Resistance (Ohms):10k
Tolerance:±20%
Power (Watts):0.025W, 1/40W
Built in Switch:None
Number of Turns:1
Taper:Logarithmic
Number of Gangs:2
Adjustment Type:Top Adjustment
Temperature Coefficient:-
Rotation:300°
Resistive Material:Conductive Plastic
Termination Style:PC Pins, Board Locks
Actuator Type:Flatted
Actuator Length:0.591" (15.00mm)
Actuator Diameter:0.236" (6.00mm)