WA4N024S103UE
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
VIGOR # :
Description
POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Catalog
Rotary Potentiometers, Rheostats
DataSheet
WA4N024S103UE PDF
Type Description
Series:W
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Resistance (Ohms):10k
Tolerance:±10%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Built in Switch:None
Number of Turns:1
Taper:Linear
Number of Gangs:1
Adjustment Type:User Defined
Temperature Coefficient:-
Rotation:295°
Resistive Material:Conductive Plastic
Termination Style:Solder Lug
Actuator Type:Slotted
Actuator Length:0.375" (9.53mm)
Actuator Diameter:0.125" (3.18mm)