6639S-522-103
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
POT 10K OHM 1W BUSHING MNT
Catalog
Rotary Potentiometers, Rheostats
DataSheet
6639S-522-103 PDF
Type Description
Series:6639
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance (Ohms):10k
Tolerance:±15%
Power (Watts):1W
Built in Switch:None
Number of Turns:1
Taper:Linear
Number of Gangs:1
Adjustment Type:User Defined
Temperature Coefficient:±500ppm/°C
Rotation:Continuous
Resistive Material:Conductive Plastic
Termination Style:Solder Turret
Actuator Type:Slotted
Actuator Length:0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter:0.250" (6.35mm)