3296W-1-504A
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN TOP
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
3296W-1-504A PDF
Type Description
Series:Trimpot® 3296 - Sealed
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Resistance:500 kOhms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:25
Adjustment Type:Top Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Rectangular - 0.375" x 0.190" Face x 0.395" H (9.53mm x 4.83mm x 10.03mm)