PVC6Q251C01B00
Description
TRIMMER 250 OHM 0.5W PC PIN SIDE
DataSheet
PVC6Q251C01B00 PDF
Part Status:Obsolete
Resistance:250 Ohms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:1
Adjustment Type:Side Adjustment
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Rectangular - 0.315" x 0.272" Face x 0.315" H (8.00mm x 6.90mm x 8.00mm)