CB10MV105M
Manufacturer
VIGOR # :
Description
TRIMMER 1M OHM 0.15W PC PIN TOP
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
CB10MV105M PDF
Type Description
Series:CB10, Citec
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:1 MOhms
Power (Watts):0.15W
Tolerance:±20%
Temperature Coefficient:±1000ppm/°C
Number of Turns:1
Adjustment Type:Top Adjustment
Resistive Material:Carbon
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Rectangular - 0.433" x 0.386" Face x 0.236" H (11.00mm x 9.80mm x 6.00mm)