CB10LH106N
Manufacturer
VIGOR # :
Description
TRIMMER 10MOHM 0.15W PC PIN SIDE
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
CB10LH106N PDF
Type Description
Series:CB10, Citec
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Resistance:10 MOhms
Power (Watts):0.15W
Tolerance:±30%
Temperature Coefficient:±1000ppm/°C
Number of Turns:1
Adjustment Type:Side Adjustment
Resistive Material:Carbon
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Rectangular - 0.425" x 0.386" Face x 0.476" H (10.80mm x 9.80mm x 12.10mm)