PV32H501A02B00
Description
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN TOP
DataSheet
PV32H501A02B00 PDF
Part Status:Active
Resistance:500 Ohms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Round - 0.260" Dia x 0.181" H (6.60mm x 4.60mm)