PS10LV50-503A3030
Manufacturer
Amphenol
VIGOR # :
Description
10MM SMD ROTARY SENSOR.
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
PS10LV50-503A3030 PDF
Type Description
Series:PS10
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:50 kOhms
Power (Watts):0.15W
Tolerance:±30%
Temperature Coefficient:±1000ppm/°C
Number of Turns:1
Adjustment Type:Top Adjustment
Resistive Material:Carbon
Mounting Type:Surface Mount
Termination Style:J Lead
Size / Dimension:Round - 0.406" Dia x 0.224" H (10.30mm x 5.70mm)