PTC10MV11-103A2020
Manufacturer
Amphenol
VIGOR # :
Description
POT 10K OHM LINEAR
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
PTC10MV11-103A2020 PDF
Type Description
Series:PTC-10
Package:-
Part Status:Active
Resistance:10 kOhms
Power (Watts):0.33W
Tolerance:±20%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:1
Adjustment Type:Top Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Round - 0.406" Dia x 0.189" H (10.30mm x 4.80mm)