ST42EA500
Manufacturer
Nidec Copal Electronics
VIGOR # :
Description
TRIMMER 50 OHM 0.25W J LEAD TOP
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
ST42EA500 PDF
Type Description
Series:ST42
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:50 Ohms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Tolerance:±20%
Temperature Coefficient:±250ppm/°C
Number of Turns:1
Adjustment Type:Top Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Surface Mount
Termination Style:J Lead
Size / Dimension:Rectangular - 0.197" x 0.177" Face x 0.091" H (5.00mm x 4.50mm x 2.30mm)