PV12P203A01B00
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN TOP
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
PV12P203A01B00 PDF
Type Description
Series:PV12
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:20 kOhms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:4
Adjustment Type:Top Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Round - 0.299" Dia x 0.260" H (7.60mm x 6.60mm)