ST4EH203
Description
TRIMMER 20K OHM 0.25W GW SIDE
DataSheet
ST4EH203 PDF
Type Description
Series:ST4
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:20 kOhms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Tolerance:±20%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:1
Adjustment Type:Side Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Surface Mount
Termination Style:Gull Wing
Size / Dimension:Rectangular - 0.197" x 0.177" Face x 0.224" H (5.00mm x 4.50mm x 5.70mm)