PVG3G224C01R00
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
TRIMMER 220K OHM 0.25W GW TOP
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
PVG3G224C01R00 PDF
Type Description
Series:PVG3
Package:Tube
Part Status:Active
Resistance:220 kOhms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Tolerance:±20%
Temperature Coefficient:±150ppm/°C
Number of Turns:1
Adjustment Type:Top Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Surface Mount
Termination Style:Gull Wing
Size / Dimension:Rectangular - 0.142" x 0.134" Face x 0.079" H (3.60mm x 3.40mm x 2.00mm)