43WR100LFTB
Manufacturer
TT Electronics / BI Technologies
VIGOR # :
Description
TRIMMER 100OHM 0.125W J LEAD TOP
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
43WR100LFTB PDF
Type Description
Series:43
Package:Tube
Part Status:Active
Resistance:100 Ohms
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Tolerance:±20%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:11
Adjustment Type:Top Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Surface Mount
Termination Style:J Lead
Size / Dimension:Rectangular - 0.162" x 0.125" Face x 0.162" H (4.12mm x 3.18mm x 4.12mm)