3214J-1-203G
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
TRIMMER 20KOHM 0.25W J LEAD SIDE
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
3214J-1-203G PDF
Type Description
Series:Trimpot® 3214 - Sealed
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:20 kOhms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:5
Adjustment Type:Side Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Surface Mount
Termination Style:J Lead
Size / Dimension:Rectangular - 0.189" x 0.138" Face x 0.146" H (4.80mm x 3.50mm x 3.71mm)