ST42EC202
Description
TRIMMER 2K OHM 0.25W PC PIN TOP
DataSheet
ST42EC202 PDF
Type Description
Series:ST42
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:2 kOhms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Tolerance:±20%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Square - 0.197" L x 0.177" W x 0.091" H (5.00mm x 4.50mm x 2.30mm)