36WR50KLF
Manufacturer
TT Electronics / BI Technologies
VIGOR # :
Description
TRIMMER 50K OHM 0.3W PC PIN SIDE
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
36WR50KLF PDF
Type Description
Series:36
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:50 kOhms
Power (Watts):0.3W, 3/10W
Tolerance:±20%
Temperature Coefficient:±250ppm/°C
Number of Turns:1
Adjustment Type:Side Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Rectangular - 0.268" x 0.244" Face x 0.331" H (6.80mm x 6.20mm x 8.40mm)