PV12T203A01B00
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
PV12T203A01B00 PDF
Type Description
Series:PV12
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:20 kOhms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:4
Adjustment Type:Side Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Rectangular - 0.299" x 0.354" Face x 0.354" H (7.60mm x 9.00mm x 9.00mm)