PT10MH01-502A2020-PM-S
Manufacturer
Amphenol
VIGOR # :
Description
10MM CONTROL/ SENSOR TRIMMER POT
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
PT10MH01-502A2020-PM-S PDF
Type Description
Series:PT10
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:5 kOhms
Power (Watts):0.15W
Tolerance:±20%
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Number of Turns:1
Adjustment Type:Side Adjustment
Resistive Material:Carbon
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Round - 0.406" Dia x 0.472" H (10.30mm x 12.00mm)