N6S25T0C-103-3030
Manufacturer
Amphenol
VIGOR # :
Description
6MM TRIMMER POTENTIOMETER THT- A
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
N6S25T0C-103-3030 PDF
Type Description
Series:N6
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:10 kOhms
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Tolerance:±30%
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Number of Turns:1
Adjustment Type:Side Adjustment
Resistive Material:Carbon
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Rectangular - 0.343" x 0.252" Face x 0.343" H (8.70mm x 6.40mm x 8.70mm)