SM-43B504
Description
TRIMMER 500K OHM 0.25W GW SIDE
DataSheet
SM-43B504 PDF
Type Description
Series:SM4
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:500 kOhms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:5
Adjustment Type:Side Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Surface Mount
Termination Style:Gull Wing
Size / Dimension:Rectangular - 0.189" x 0.181" Face x 0.154" H (4.80mm x 4.60mm x 3.90mm)