PV32N502A01B00
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
PV32N502A01B00 PDF
Type Description
Series:PV32
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:5 kOhms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Tolerance:±20%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:1
Adjustment Type:Side Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Rectangular - 0.315" x 0.272" Face x 0.315" H (8.00mm x 6.90mm x 8.00mm)