PT10MV10-103A2020-PM-S
Manufacturer
Amphenol
VIGOR # :
Description
POT 10K OHM LINEAR
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
PT10MV10-103A2020-PM-S PDF
Type Description
Series:PT10
Package:-
Part Status:Active
Resistance:10 kOhms
Power (Watts):0.15W
Tolerance:±20%
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Number of Turns:1
Adjustment Type:Top Adjustment
Resistive Material:Carbon
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Round - 0.406" Dia x 0.236" H (10.30mm x 6.00mm)