TM7ES204
Manufacturer
Nidec Copal Electronics
VIGOR # :
Description
TRIMMER 200KOHM 0.5W PC PIN SIDE
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
TM7ES204 PDF
Type Description
Series:TM-7
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:200 kOhms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:3
Adjustment Type:Side Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Square - 0.323" L x 0.283" W x 0.331" H (8.20mm x 7.20mm x 8.40mm)