ST5EP203
Manufacturer
Nidec Copal Electronics
VIGOR # :
Description
TRIMMER 20K OHM 0.25W GW SIDE
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
ST5EP203 PDF
Type Description
Series:ST5
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:20 kOhms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:14
Adjustment Type:Side Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Surface Mount
Termination Style:Gull Wing
Size / Dimension:Square - 0.236" x 0.266" Face x 0.169" H (6.00mm x 6.75mm x 4.30mm)