72XR50KLFTB
Description
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN SIDE
DataSheet
72XR50KLFTB PDF
Type Description
Series:72
Package:Tube
Part Status:Active
Resistance:50 kOhms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Rectangular - 0.375" x 0.187" Face x 0.386" H (9.53mm x 4.75mm x 9.80mm)