72XLR10LF
Manufacturer
TT Electronics / BI Technologies
VIGOR # :
Description
TRIMMER 10 OHM 0.5W PC PIN SIDE
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
72XLR10LF PDF
Type Description
Series:72
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:10 Ohms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Tolerance:±20%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:1
Adjustment Type:Side Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Rectangular - 0.375" x 0.187" Face x 0.386" H (9.53mm x 4.75mm x 9.80mm)