CT6EF100
Manufacturer
Nidec Copal Electronics
VIGOR # :
Description
TRIMMER 10 OHM 0.5W PC PIN BACK
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
CT6EF100 PDF
Type Description
Series:CT6
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:10 Ohms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±250ppm/°C
Number of Turns:1
Adjustment Type:Bottom Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Round - 0.413" Dia x 0.299" H (10.50mm x 7.60mm)