VOF-10B-S5
Manufacturer
CUI Inc.
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 5V 10W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
VOF-10B-S5 PDF
Type Description
Series:VOF-10B (10W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):2A
Power (Watts):10 W
Applications:ITE (Commercial)
Features:Universal Input
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C (With Derating)
Efficiency:79%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:4-DIP Module
Size / Dimension:1.91" L x 0.92" W x 0.81" H (48.6mm x 23.3mm x 20.5mm)