RAC01-12SGA
Manufacturer
RECOM Power
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 12V 1W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
RAC01-12SGA PDF
Type Description
Series:POWERLINE RAC01-GA (1W)
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:100 ~ 240 VAC
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):83mA
Power (Watts):1 W
Applications:Household Appliances, ITE (Commercial)
Features:-
Operating Temperature:-25°C ~ 80°C (With Derating)
Efficiency:68%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:4-DIP Module
Size / Dimension:1.33" L x 0.87" W x 0.75" H (33.7mm x 22.2mm x 19.0mm)