AME5-3.3SVZ
Description
AC-DC CONVERTER 5 WATTS, 85 ~ 26
DataSheet
AME5-3.3SVZ PDF
Type Description
Series:AME5-VZ (5W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:3.3V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):1.25A
Power (Watts):5 W
Applications:ITE (Commercial)
Features:Universal Input
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:70%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-DIP Module, 5 Leads
Size / Dimension:1.91" L x 1.42" W x 0.81" H (48.5mm x 36.0mm x 20.5mm)