CUS60M5/P
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 5V 30W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
CUS60M5/P PDF
Type Description
Series:CUS60M (60W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):6A
Power (Watts):30 W
Applications:Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Features:Adjustable Output, Universal Input
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
Efficiency:81%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:6-DIP Module
Size / Dimension:3.00" L x 2.00" W x 0.95" H (76.2mm x 50.8mm x 24.2mm)