AMEL10-12SMJZ
Description
AC/DC CONVERTER 12V 11W
DataSheet
AMEL10-12SMJZ PDF
Type Description
Series:AMEL10-MJZ (10W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC, 100 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):900mA
Power (Watts):11 W
Applications:ITE (Commercial), Medical
Features:Universal Input
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C (With Derating)
Efficiency:81%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:4-DIP Module
Size / Dimension:2.12" L x 1.13" W x 0.75" H (53.8mm x 28.8mm x 19.0mm)