RAC10-12SC/230
Description
AC/DC CONVERTER 10W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
RAC10-12SC/230 PDF
Type Description
Series:POWERLINE RAC10-C/277 (10W)
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:80 ~ 305 VAC, 113 ~ 430 VDC
Voltage - Output 1:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):-
Power (Watts):-
Applications:ITE (Commercial)
Features:Universal Input
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Efficiency:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:5-DIP Module, 4 Leads
Size / Dimension:2.07" L x 1.08" W x 0.93" H (52.5mm x 27.4mm x 23.5mm)
Approval Agency:CE, cURus, EAC
Standard Number:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
GP-MPFC1HN1
GP-MPFC1HN1
AC/DC CONVERTER 385V 1.54KW
TML 15215
TML 15215
AC/DC CONVERTER
YAS512
YAS512
AC/DC CONVERTER 12V 5.4W
ELM 2-980
ELM 2-980
LED MT SR VERT X 0.980" 3MM 2LD
HOOK-UP STRND 20AWG BLACK 100'
4863
CROSSGUIDE DIR COUP 22.0-33.0 SM
RAC10-12SC/230
RAC10-12SC/230
AC/DC CONVERTER 10W