REM20-2405SW/P
Manufacturer
RECOM Power
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 5V 20W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
REM20-2405SW/P PDF
Type Description
Series:MEDLINE REM20-W (20W)
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):36V
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):4A
Power (Watts):20 W
Voltage - Isolation:5 kV
Applications:ITE (Commercial), Medical
Features:Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:87%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:6-DIP Module
Size / Dimension:1.60" L x 1.00" W x 0.40" H (40.6mm x 25.4mm x 10.2mm)