R0.25D10-1524/P
Manufacturer
RECOM Power
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER +/-24V 250MW
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
R0.25D10-1524/P PDF
Type Description
Series:ECONOLINE R0.25D (0.25W)
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:2
Voltage - Input (Min):13.5V
Voltage - Input (Max):16.5V
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-24V
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):5.2mA, 5.2mA
Power (Watts):250 mW
Voltage - Isolation:1 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:SCP
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Efficiency:60 ~ 70%
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:10-SMD Module
Size / Dimension:0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)